Eğitim Haberleri

Sınavda Hızlı Test Çözmek Başarı Getirir Mi?

Hızlı Test Çözmek İçin Yapılması Gerekenler

Sınavda hızlı test çözmek gerekli olan tekniklerin öğrenilmesi ile mümkündür. Günümüzde, ilkokul sıralarından üniversite sıralarına kadar olan pek çok öğrenci, çeşitli sınavlar nedeni ile test çözerken daha iyi ve daha hızlı olmayı amaçlamaktadır. Test usulü ile yapılan sınavlarda tek bir sorunun bile önem taşıması nedeni ile kişiler, sürekli olarak daha iyi bir performans sergilemek adına çabalamaktadır. Bu süreçte aileler de çocuklarına destek olmalı ve çocuklarının daha iyi bir performans sergilemesinin önünde engel teşkil edecek olan çevresel ve duygusal etkenleri ortadan kaldırmalıdır.

Hızlı Test Çözmek İçin Yapılması Gerekenler

Sınavda hızlı test çözmek, bir takım önlemlerin alınması ile öğrencilerin tam olarak sınava odaklanması ile mümkündür. Bu bağlamda, sınavda hızlı test çözebilmek için yapılması gerekenler genel olarak şunlardır:

  • Sınav için gerekli olan araç ve gereçleri yedekli olarak bulundurulmalıdır
  • Kullanılacak olan kalemlerin uçlarının açık olduğundan emin olunmalıdır
  • Sınavda kullanılacak olan silgi kaliteli ve yumuşak uçlu olmalıdır; iz bırakmamalıdır
  • Sınav öncesinde ağır yiyecekler yenmemelidir
  • Sınav eğer sabah ise muhakkak kahvaltı yapılmalıdır
  • Sınavdan önce bol su içilmelidir. Sınav esnasından heyecana bağlı ağız kurumalarına karşı hazırlıklı olunmalı; su bulundurulmalıdır
  • Sınav esnasında kan şekerinin düşmesi riskine karşı nane şekeri ve benzeri kan şekerini yükseltici gıda bulundurulmalıdır

Sınavda Hızlı Test Çözmek Ve Odaklanma

Sınavda hızlı test çözmek, daha çok sınava girecek olan kişinin odaklanması ile alakalıdır. Çünkü sınava ve testteki sorulara odaklanmış olan birey, soruları hızla okuyup doğru sonuca ulaşmaya çalışacaktır. Ayrıca bu kişiler, takıldıkları soru olsa bile bunun üzerinde çok durmayıp bir diğer soruya geçecektir. Fakat odaklanma sorunu bulunan bireyler, çeşitli nedenlerden dolayı soruyu okurlarken de çözerlerken de başka unsurlara dikkat kesilecektir ve takıldıkları soruda kalıp, bir sonraki soruya geçemeyecektir. Bu sebeplerden dolayı, sınavlarda hızlı test çözmek isteyen kişiler, öncelikle eğer var ise odaklanma problemlerini halletmelidirler.

Hızlı test çözmek imkansız değildir. Fakat kişilerin tam olarak motivasyonunu gerektirir. Bu sebeple, sınav öncesinde ve sonrasından stres etkisi yaratacak durumlardan uzak durulmalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı