Eğitim Haberleri

Sınavlarda Etkili Test Çözme Teknikleri

Test çözme deneyimi, rehberlik bilgilerine göre sınavın sonucunu büyük bir ölçüde etkilemektedir. Sınavlarda etkili test çözme teknikleri olarak başarılı bir şekilde sorulara yaklaşım ve soru stilini tanıma oldukça önemlidir. Soruya doğru yanıt verme bunlarla ilgilidir. Her sorunun tarzı oldukça önemlidir. Öğrencilerin genellikle cevabı doğru bilemediği durumlarda sorunun çözümünü öğrenmesi gerekmektedir. Tez çözüm işlemlerinde bilgi ve edinilen bilgiye farklı bakış açıları ve hız çok önemlidir.

Bol bol paragraf soruları ya da kitabı okumakta test çözmeyi olumlu yönde etkileyecektir. Soruyu süre tutarak ve soru çözerek kontrollü bir şekilde konuyu pekiştirebilirsiniz. Öğrencilerin ne kadar çok soru çözerse dikkatsizliklerinden kaynaklanan bazı hataların o kadar azalmış olduğu gözleniyor. Aynı zamanda yeterince öğrenilenmeyen konular testler anlaşılabiliyor. Önce konu çalışılıp daha sonra test çözüldüğünde konu pekiştirip doğruya giden Seçenekler daha kolay bir şekilde görülüyor.

Sınavlarda Yapılan Hatalar

Sınavlarda başarısız olmanın ya da sorulara yanlış cevap vermenin nedenleri bulunuyor. Sınavlarda yapılan hatalar olarak öncelikle soruları çok hızlı bir şekilde okumak ve dikkatsiz bir şekilde okumak olarak ifade edebiliriz. Hızlı ve dikkatli okumanız bu yönde doğru bir şekilde sorulara cevap vermenize yardımcı olacaktır. Genellikle beyin olumsuz kelimeleri olumlu bir şekilde algılamaya meyillidir. Bu nedenle dikkatli okumamız gerekmektedir. İki seçenek arasında kalırsanız soruyu muhakkak boş bırakmanız gerekmektedir. Eğer doğru seçeneğe yakın hissediyorsanız tekrar soruya dönebilirsiniz. Ben bunu biliyorum deyip çeldirici  seçeneklerden kaçınmalısınız. Aynı zamanda sınav esnasında performanslarınızın değerlendirilip kendi kendinizi başarısız olacağınızı düşünmemelisiniz.

Sınavlarda Soru Kaçırma Nedenleri

Sınavlarda başarısız olan öğrencilerin oldukça yakındır bir konu olan sınavlarda soru kaçırma nedenleri konusu çok tartışılmaktadır. Sınavlarda soru kaçırma nedenleri olarak sizlere bu nedenlerden bahsedeceğiz. Öncelikle dikkatsiz bir yapıya sahipseniz sınavda çok fazla soru kaçırırsınız demektir. Bu durumda dikkatinizi toplamanız ve sınava konsantre olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda dikkat eksikliğimizi giderebilmek için bu yönde çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Sınavlar bilgi düzeyinizi ölçerken sabrınızı da ölçecektir. Bu nedenle sabırlı davranıp dikkat dağınıklığınızın çözümü için bol soru çözerek bu sorunu çözmelisiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı