Eğitim Haberleri

Test Çözerken Dikkat Geliştirme Çalışmaları

Test çözerken dikkat geliştirme çalışmaları yapmak, sınav başarısını olumlu olarak etkilemektedir. Çünkü dikkat geliştirme çalışmaları, kişilerin tam olarak sorulara yoğunlaşmasını sağlar ve sorular içindeki ayrıntıların gözden kaçmasına engel olur. Böylelikle yanlış yapma olasılığı azalır ve istenilen performans sergilenir.

Test çözme esnasında, dikkat geliştirmek için yapılması gerekenler şunlardır:

  • İlgi sadece çözülecek olan soruda olmalıdır
  • Soru içinde önemli olan kelimelerin altı çizilmelidir
  • Eğer soru müsaitse, çözüm esnasından tablo ya da şekiller çizilmelidir
  • Soru çözerken akılda yapılan işlemler kağıdın boş bir yerine not edilmelidir
  • Sınav esnasında dikkat dağılmasına neden olacak unsurlardan uzak durulmalıdır
  • Sınav süresince, soru çözümlerinin yetişmesi için saate bakılıp zaman kontrol edilmelidir

Kısaca özetlemek gerekirse, test çözme ve sınav esnasında dikkat geliştirmek için bu çalışmalar yapılmalıdır. Aksi takdirde kişiler dikkat kaybına uğrayacaktır ve bu da zamanın boşa geçmesine neden olacaktır.

Test Çözerken Önemli Kelimelerin Altının Çizilmesi

Test çözerken dikkat geliştirme amacı ile yapılan çalışmalardan bir tanesi; önemli kelimelerin altının çizilmesidir. Genel olarak testlerde sürekli olarak, vardır, değildir, en az, en çok gibi kelimelerine rastlarız. Ve bu kelimeler aslında sorunun en önemli kısmıdır. Kimi zaman kendiliğinden altı çizi olan bu sözcükler kimi zaman da altı çizili olmadan sorularda karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple, sorunun okunması anında kişilerin bu kelimelerin altını çizmesi gerekmektedir. Bu durum, sorunun yanlış cevaplanması riskini ortadan kaldıracaktır.

Test Çözerken Akıldan Yapılan İşlemlerin Yazılması

Test çözerken dikkat geliştirme çalışmaları arasında, soru çözümü esnasında akıldan yapılan basit işlemlerin kağıdın boş bir kısmına not edilmesi de bulunmaktadır. Örneğin; bir matematik testinde, 7×8, 97-28 ve benzeri gibi hesaplamaları içeren kısımları akıldan hesaplamak kolaydır. Fakat sorunun tamamının çözümü esnasında, yapılan işlem unutulabilmektedir. Ve bu durumda yapılacak olan; soru çözümünün başına dönmektir. Bu durum, kişilerin oldukça zaman kaybetmesine neden olmaktadır. O nedenle, küçük ve basit işlemler dahi olsa, akıldan yapılan her bir hesaplama kağıt üzerine not edilmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı