Eğitim Haberleri

Test Çözerken Müzik Dinlemek Hakkında

Test çözerken müzik dinlemenin bilişsel yönü nedir?

Evde, yolda, okula giderken, okuldan dönerken kısacası yaşamın her anında müzik dinlemek, rutinlerimiz arasında ve oldukça yaygın olan bir davranış türü. Çünkü müzik dinlemek, kimi zaman ruhumuzun dinlenmesini sağlarken, kimi zaman da bir iş ile uğraşırken o işin daha kolay bitmesini; zamanın daha hızlı geçmesini sağlar. Sosyal hayatın içinde, müzik dinlemenin pek çok olumlu etkisi var iken, ders çalışırken ki etkisi nedir? Peki, test çözerken müzik dinlemek doğru bir davranış mıdır? Bu yazımızda, test çözümüne ve test çözerken müzik dinlemenin etkilerinden bahsedeceğiz.

Müzik Dinlemenin Bilişsel Etkisi

Test çözerken müzik dinlemek, bilişsel yönü de bulunan bir davranıştır. Çünkü bu tarz ders çalışma ve test çözme yöntemi, mantıksal olarak düşünme, konu öğrenme ve de problem çözme yeteneğini geliştirmektedir. Bu, bilimsel bir araştırmanın sonucu olarak genel geçer bir bilgi değildir fakat yapılan bir takım araştırmanın sonucudur.

Test çözerken dinlenilen müziğin frekansı, müziğin türü, müzik dinleyen kişinin yaşı ve müziği dinleyen kişinin karakteristik özellikleri birer değişkendir. Tüm bu değişkenlerin farklılaşması, yapılan araştırmaların sonucunu da değiştirmektedir. Buna göre, test çözerken klasik müzik dinleyen bir birey ile pop muzik dinleyen bireyin test çözmedeki başarı oranları farklıdır.

Müzik Dinlemenin Duygusal Etkisi

Test çözerken müzik dinlemek aynı zamanda duygusal bir boyutu da olan bir davranıştır. Çünkü müzik dinlemenin, genel olarak herkesin üzerinde rahatlatıcı bir etkisi bulunmaktadır. Konuya, test çözen bir kişinin müzik dinlemesi açısından bakıldığında; hissedilen stresin ve kaygının azaldığı görülmektedir. Dolayısı ile test çözerken kendisini yoğun bir baskı altında hisseden kişilere müzik dinlemesi önerilebilmektedir.

Sonuç olarak; test çözmek, sınavlardaki başarı oranına etki eden en önemli faktördür. Fakat her bireyin farklı özelliklerinin olduğu, kapasitesinin farklı olduğu, ilgi alanlarının farklı olduğu, öğrenme biçimlerinin farklı olduğu göz önüne alındığında test çözerken müzik dinlemenin de etkisinin farklı olacağı sonucuna ulaşılmaktadır. Bu sebeple, özellikle konsantrasyon gerektiren konularda müzik dinlemenin olumsuz etkisi olabileceği göz önüne alınmalı ve her bireyin kendi çalışma yöntemini keşfetmesi önerilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı