Eğitim Haberleri

Test Çözerken Neden Süre Tutulmalıdır?

Eğitim hayatına devam eden kişiler ve belli başlı sınavlara takılım gösteren kişiler, çalışmaları ve bu çalışmalarının ardından test çözme faaliyetlerinde bulunurken hızlanmanın çeşitli yollarını aramaktadırlar. Çünkü test çözerken gösterilecek olan performans, sınav sonuçlarına direkt olarak etki etmektedir. Dolayısı ile sınava ya da sınavlara hazırlanan her birey, kendi performans arttırıcı yöntemini bulmaya çalışmaktadır.

Çoğu zaman çalışırken ya da deneme testi çözerken sürekli olarak saate bakan ve süre tutan kişiler görürüz. Bu durum bir rastlantı değildir. Çünkü günümüzde pek çok öğrenci, dakika tutarak test çözme işlemini gerçekleştirmektedir. Peki, test çözerken süre tutmak gerekir mi? Bu sorunun cevabı; saate bakıp heyecan yapmayan ve kendisini stres altında hissetmeyecek olan kişiler için evettir.

Test Çözerken Neden Süre Tutulmalıdır?

Test çözerken süre tutmak, her ne kadar kişiden kişiye göre farklı etkilerin yaşanmasına neden olsa da genel olarak iyi bir yöntemdir. Çünkü bu yöntem sayesinde kişiler, test içerikleri hakkında ne bilgi sahibi olduklarını ve bir teste ne kadar zaman ayırdıklarını tespit edebilmektedir. Dolayısı ile yapılan bir çalışma ve ders okuması sonrasında, pekiştirme amaçlı olarak test çözerken süre tutmak, o konunun ne kadar anlaşıldığını ya da anlaşılmadığını ortaya koymaktadır.

Test çözerken süre tutulmasının bir avantajı da; kişinin kalmış olan süresini görebilme imkânıdır. Böylelikle, test çözen kişiler kalan sürelerine göre ya daha hızlı çözümler yapıp sonuca ulaşmaya çalışacaktır ya da daha süresi olduğu için yavaş ve kendinden emin bir şekilde, hata yapmamak adına yavaş hareket edecektir.

Test Çözerken Süre Tutmak ve Stres

Test çözerken süre tutmak, her zaman için ve herkes için olumlu etkilerin yaşanmasına neden olmamakta hatta tam aksine, bazen olumsuz bir takım durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Örneğin; kaygı bozukluğu yüksek olan kişiler ve test çözümlerinde stres altına giren kişiler, süre tuttukları zaman daha fazla kaygılanmakta ve daha fazla stres altına girmektedirler. Bu sebeple, bu durumda olan kişilerin süre tutması ve stres durumunu azaltacak olan tekniklere başvurması önerilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı