Eğitim Haberleri

Test Çözerken Teknolojiden Nasıl Uzak Durulur?

Sınav aşamasında olan öğrencilerin ebeveynlerinin oldukça yakınmış olduğu bir konu teknolojinin çocukların getirmiş olduğu bağımlılık ve ders çalışmadan uzak durmaktır. Anne ve babaların sormuş olduğu bu soruları sizler için yanıt arayacağız. Test çözerken teknolojiden nasıl uzak durulur? Sorusuna öncelikle anne ve babaların bu konuda rolü büyüktür. Çünkü sınav aşamasında önemli sınavların kazanılabilmesi adına sıkı çalışma ve çalışma sistemini devamlı hale getirmek gerekmektedir. Bu telefon bağımlılığı olan bir çocuğunuz varsa o çocuğun belli zamanlarda telefonunu alması gerektiğini belirtin. Bazı şartların yerine getirilmesi durumunda telefonu kendisine vereceğinizi çocuğumuza belirtin. Örnek olarak 2 saat ders çalışma karşılığında telefonu alabileceğini belirtin. Ders çalışma işlemini eğlenceli bir duruma getirebilirsiniz.

Ebeveynler Nelere Dikkat Etmeli?

Teknolojik cihazların doğru kullanımını sağlamak son zamanlarda oldukça zordur. Doğru kullanım şeklinde hareket edilirse çocuklar hastalık neticesine gelmeyecek ve bağımlı olmayacaktır. Mesela çocuğunuz saatlerce televizyon izlememeli ve telefonla oynamamalıdır. Hem ruh sağlığı açısından hem de göz sağlığı açısından çocuğunuzu olumsuz etkileyecektir. Çocuğunuzla vakit geçirirken elinizde telefon olmamasına dikkat etmeli ve dikkatinizi tamamen çocuğumuza vermelisiniz. Ebeveynler nelere dikkat etmeli? Sorusu olarak telefonla sizler ilgilenirseniz çocuğunuz da daha fazla telefonla ilgilenecek ve sizin gibi olacaktır. Düzeltmeye kendimizden başlamamız gerekmektedir. Çocuğunuzla telefonu sadece ihtiyaç halinde kullanması gerektiğini öğretmelisiniz. Pedagoglar genellikle çocukların üç yaş kadar telefon ya da televizyon gibi teknolojik aletlerden uzak durmalarını öneriyorlar.

Çocuğunuzun Bağımlı Olmadan Başarılı Olması İçin Yapılması Gerekenler

Teknolojinin artmasıyla birlikte artık çocuklar tablet, bilgisayar ve akıllı telefonlarla çok küçük yaşlarda tanışmaktadır. Bu da çocukların zeka gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Çocuğunuzun bağımlı olmadan başarılı olması için yapılması gerekenler olarak bahsedeceklerimizi dinlemenizi tavsiye ederiz. Öncelikle sınav başarılarını etkilememesi ve çocuğunuzu sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için ev düzeninizin televizyon ya da internet benzeri teknolojik aletlerle merkezi bir şekilde olmamasına dikkat edin. Çocuklarınızı susturmak ya da teselli etmek aynı zamanda yemek yedirebilmek için tablet ya da telefonları kullanmamalısınız. Kontrolsüz bir şekilde internet kullanımına izin vermeyip derslerini zamanında yapmasını teşvik etmelisiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı