Eğitim Haberleri

Test Çözmek Konuyu Pekiştirir mi?

Genellikle, test çözme işlemlerinin konuları bitirdikten sonra yapılması mantıklı bir durumdur. Test çözmek konuyu pekiştirir mi? Sorusu oldukça fazla sorulan sorulardan bir tanesidir. Test çözerken konu bitiminde konunun pekişmesine yardımcı olacaktır. Soru çözmek öğrenme yöntemi değildir. Konumunuzu tam olarak bitirdiğinizde test çözerek konuyu pekiştirmeniz gerekmektedir. Böylelikle konular kafamızı daha iyi oturacak ve konu hakkındaki bilgiler kolay kolay kafanızdan çıkmayacaktır. Öğrenme işlemi tamamlandıktan sonra test çözmek uzmanlar tarafından öneriliyor. Soru çözme çalışması başlaması ve konunun gerçekten öğrendim öğrenir mi? diye test çözme aşamasında anlaşılır. Hız kazanmak ve pratiklik açısından da pekiştirilmesi önemli bir durumdur. Soru çözmek konu çalışmalarının önüne geçmemelidir. Çünkü konu çalışmalar oldukça önemli bir durumdur.

Sınavda Başarılı Olma Teknikleri

Hayatımız hemen hemen her alanda sınavla geçmektedir. Bu sınavlarda başarılı olabilmek açısından yapılması gereken bir çok nokta bulunmaktadır. Sınavda başarılı olma teknikleri olarak öncelikle yapmanız gerekenler, Tam olarak bilgi öğrenip öğrenmediğinizi test etmenizdir. Öğrenme işleminiz olursa tekrarlar ile bilgileriniz pekişecektir. Tekrarlar dışında test çözme tekniklerini kullanarak da temelinizi sağlamlaştırabilirsiniz. Başarılı olma teknikleri olarak bilginizin derste dersi iyi dinleyerek edinilmesi ve ders çalışılarak evde edilmesi olacaktır. Bunun yanı sıra çözülen soruların oluşturmuş olduğu bilgi birikimi aday kişinin sınavda başarılı olmasına yardımcı olacaktır. Çünkü çözülmüş olan her soru gerçek sınavda tecrübe kazandıracaktır. Aynı zamanda yorum ise tekrar dile pekiştirilen bir bilgi geliştirme ve bilgi farklı açılardan kullana bilmeyi öğretecektir.

Soru Tiplerini İyi Öğrenin

Test çözerken konu bitiminde konuyu öğrendiğinizden emin olduğunuzda soru tiplerini iyi öğrenin deriz. Çünkü soru tipleri farklı farklı gelerek sınavda kafanızı karıştıracaktır. Eğer soru tiplerini iyi öğrenirseniz soru tipinden soru çözerek sınavda başarılı olabilirsiniz. Soru tiplerini öğrenmek için ise bolca test çözmeniz gerekmektedir. Örnek olarak soru tipleri cevabın derecelendirmemiş şekilde sunmuş olduğu tipler, Birleşik cevaplı soru tipleri, çok ifadesi olumsuz olan soru tipleri ya da çok ifadesi eksik olan soru tipleri şeklinde değişkenlik göstermektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı