Eğitim Haberleri

Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nelerdir?

Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nelerdir? Bu yazımızda bu sorunun cevabını arayacağız.Neden ders çalışmalıyız? Ders çalışma teknikleri hakkında neler biliyorsunuz?

7 yaşından itibaren sınav kelimesini duymaya başlıyoruz. Yaşımız arttıkça sınavlarla yatıp sınavlarla kalkar hâle geliyoruz. Sınavlarda başarılı olmak hepimizin arzusu tabii ki. Peki, sınavlarda nasıl başarılı olacağız? Sınavlarda başarılı olabilmenin sihirli bir formülü var mı? Elbette sınavlarda başarılı olmanın sihirli bir formülü yok. Sınavlarda başarılı olmak emek ve zaman isteyen bir süreçtir. Bu süreçte konsantrasyonumuzu tamamen derse vererek, aşırı strese girmeden sınavlara hazırlanmalıyız. Dikkat ettiyseniz aşırı strese girmeden dedik çünkü stressiz de olmaz. Bizi başarıya götürecek yani ipleri elimizden kaçırmayacak kadar temkinli hareket etmemizi sağlayacak kadar stres olması gerekiyor. Yeteri kadar stres sınavlara hazırlık sürecinde bizim daha dikkatli olmamızı ve daha disiplinli çalışmamızı sağlar. Fakat aşırı stres olduğu zaman elimiz ayağımız birbirine dolaşabilir ve yapmamız gerekenleri layıkıyla yapamamamıza neden olabilir.

Verimli ders çalışma nasıl olmalıdır?

Sınavlara hazırlanmaya başlamadan önce ilk akla gelen şüphesiz ki “Verimli ders çalışma nasıl olmalıdır?” sorusudur. Verimli ders çalışmaya başlayabilmek için öncelikle uygun ortamı sağlamamız gerekiyor. Gürültülü bir ortamda ders çalışamayacağımız gibi az ışıklı bir ortamda da sağlıklı ders çalışmamız mümkün olmayacaktır.
Daha çok ders çalışmak her zaman daha fazla başarı anlamına gelmiyor. Verimli ders çalışmadıktan sonra ne kadar çok çalışırsak çalışalım bu çalışma bizi istediğimiz yani hedeflenen başarıya ulaştırmaz. Önemli olan verimli ders çalışmaktır. Verimli ders çalışma kararlı ve planlı olmayı gerektirir. Ders çalıştığımız konuları daha iyi anlayabilmemiz için motivasyonumuzun yüksek olması, etkili ders çalışma yöntemlerini biliyor olmamız ve uygun ders çalışma ortamı olması gerekmektedir.

Sınavlara hazırlanma sürecinde, çalışmamızı engelleyen bazı faktörler de bulunmaktadır. Bu faktörler bilgisayar, televizyon, ansızın gelen misafirler, hayır diyemediğimiz arkadaşlarımız ve ders çalışmaya karşı isteksizliktir. Bu faktörlerden mümkün olduğunca etkilenmemeye çalışmalıyız. Öncelikli hedefimizin ders çalışmak ve sınavda başarılı olmak olduğunu aklımızdan çıkarmayarak bu faktörlerin ders çalışma sürecinde bizi etkileyen olumsuz etkilerini ortadan kaldırmalıyız.

Ders çalışma ortamınız ve çalışma masanız mutlaka düzenli olmalıdır. Düzensiz ve dağınık bir ortamda ders çalışmak her an dikkatinizi dağıtacak ve motivasyonunuzu düşürecektir. Ayrıca ders çalıştığınız ortamın sürekli aynı olması her defasında çalışma ortamına uyum sağlamak için geçen zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Çalışma masanızda da sadece o anda çalıştığınız dersle ilgili materyal ve kitaplar olmalıdır. Matematik dersi çalışırken masada bulunan Türkçe kitabı dikkatinizin dağılmasına neden olabilir.
Ders çalışırken iki işi aynı anda yapmaya çalışmamalıyız. “Ben müzik dinleyerek daha iyi ders çalışıyorum.” düşüncesi sadece kendini kandırmaktır. Çünkü müzik dinlerken beyniniz müziğe yoğunlaşır ve siz çalıştığınız konuyu anladığınızı zannetseniz bile daha sonra o konuyu anlamadığınızı fark edersiniz. Aynı zamanda yatarak çalışmak da hem dikkatinizi dağıtacağı hem de uykunuzun gelmesine neden olacağı için ders çalışırken yapmamamız gerekenlerden biridir.

Ders çalışırken not tutmak çok önemlidir. Renkli kalemler kullanarak anlayacağımız şekilde not tutmak bize daha sonra hatırlamamız konusunda büyük faydalar sağlayacaktır. Renkli kalemler haricinde kurşun kalem kullanmanız yanlış yazdığınızda karalamak yerine silip yeniden yazmanızı böylece notlarınızın daha düzenli olmasını sağlayacaktır. Öğrendiğimiz konuları daha sonra tekrar ederken bu notlar bize büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Ders çalışırken tek kaynağa bağlı kalmayıp farklı kaynaklardan da ilgili konuyu araştırmak öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesi açısından önemlidir.Sınavlara hazırlık sürecinde hızlı ve etkili okuma tekniklerini öğrenmeniz sizin faydanıza olacaktır. Hızlı ve etkili okumak sınavlarda zaman kazanmamızı sağlamanın yanında okuduğumuzu daha iyi anlama konusunda da bize yardımcı olacaktır.

Uygun ders çalışma süresi ne kadar olmalıdır?

Uygun ders çalışma süresi ne kadar olmalıdır? Uygun ders çalışma süresi 20 ile 40 dakika arasında olmalıdır. Bu süreden sonra 10 dakika tekrar ve 10 dakika dinlenme şeklinde çalışma zamanını ayarlamak etkili ve verimli ders çalışma açısından son derece önemlidir. Ayrıca ders çalışırken verdiğiniz arada kendinize bir ödül vermeniz motivasyonunuzu yüksek tutmanız açısından önemlidir.

Ders çalışırken önemsiz diyerek hiçbir konuyu atlamamalıyız. Çünkü o konu sınavda çıkmasa bile önemli olan başka bir konuyu daha iyi anlayabilmemiz için bir köprü görevinde olabilir. Önemsiz olarak gördüğümüz o konuyu atlamak önemli olan konuyu da anlayamamamıza neden olabilir.
Sözel ve okuduğunu anlamayla ilgili derslerde mutlaka anahtar kelimeler belirlenmeli ve altı çizilmelidir. Bir paragraf sorusunda anahtar kelimelerin altını çizmek hem zaman tasarrufu hem de paragrafı daha iyi anlamamızı sağlar.

Ders çalışırken hiçbir zaman hedef ezberlemek olmamalıdır. Konuları anlamanız ve özümsemeniz başarılı olabilmenin en önemli şartıdır.Ders çalışma sırasında kişisel sorunlarımızı bir kenara bırakmalıyız. Kişisel sorunlarımızı kafamızı meşgul ederken verimli ders çalışmamız pek mümkün olmayacaktır.

Unutmamalıyız ki başarılı insanların hiçbiri bu başarılara doğuştan sahip değillerdir. Bu başarılarını çalışarak elde ettiler. Bu nedenle etkili ve verimli bir şekilde çalıştığımız zaman başarıyı elde edebiliriz. Önemli olan kararlı olmamız ve hedefimizin olmasıdır.

Sınavlarda başarılar dileriz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı